ESKİ EV TADİLATI (40 YAŞ VE ÜSTÜ)

Eski ev tadilatı iki şekilde incelenebilir.  Daha önce tadilat gördü mü yoksa ilk kez mi tadilat yapılacak? Eğer daha önce tadilat gördüyse, bir ihtimalle daha ekonomik bir tadilat yaparsınız. Öncede tesisat değişimi yapılmışsa, elektrik ile ilgili yenilemeler yapıldıysa, banyo yada antre yer fayansı değiştiyse tüm bunlar tadilatın derecesini düşürecektir. Ancak 45 sene el sürülmediyse o zaman işler biraz karışacaktır.

Genellikle bu tür eski binalarda hiç tadilat yapılmamışsa duvarlarda duvar kağıdı yada alçısız boya bulabilirsiniz. 45 senelik duvarların el yordamıyla yamuk yapıldığını da düşününce duvarlar baya bir zorlar. Banyo ve tuvaletlerin pimaş boruları (ki bir çoğu plastik de çıkmayabilir) değişecektir. Temiz su boruları demir yada galvaniz borulardır ki çoğu tıkalı olur. Tabi ki pis ve temiz su tesisatının komple yenilenmesi gerekecektir.

Nerden Başlanılır?

Elektrik tesisatı içinse yapılacaklar çok yönlü olacaktır. Öncelikle evin tüm kabloları değişir. Var olan sigorta düzeni değiştirilerek en az 12 li ve mutfağın ayrıldığı bir düzen haline getirilmelidir. Modern bir evin olmazsa olmazı internet, tv ve data hatları yeniden çekilmelidir. Ayrıca her odaya farklı duvarlarda 2-3 priz yerleştirilmelidir.

Evin pencereleri muhtemelen ahşap doğrama olarak kalmıştır. Tüm pencereler pvc olarak değiştirilmelidir.

Mutfak, banyo dolabı, portmanto, kapılar komple yenilenmelidir.

Oda zeminleri marley kaldığı için tek tek marleyler sökülüp şap iyileştirilmeli ve yerine laminat parke yada bütçe el veriyorsa lamine parke düşünülmeli.

eski ev tadilatı
eski ev tadilatı

Kartonpiyer, alçıpan tavan, gizli ışık bantları gibi ayrıntılar bütçeye göre düşünülür.

Tüm ıslak zeminler eski zeminler ki muhtemelen çini yada mermerdir sökülerek yapılmalıdır.

Tüm bu saydıklarım ve daha farklı düşünülecek tadilatları göze aldığınızda 3+1 gibi bir ev 250-300 binlerde tadilat masrafı olur. 2+1 lerde ise 150-200 arası bir maliyeti olacaktır.

Genel olarak verilen fiyatlar ortalama seçilen malzeme türüne göre de esneklik gösterir. Eğer böyle bir ev aldıysanız ve daha düşük fiyatlara bunu halletmek istiyorsanız minimum rakamlarla bile 3+1 daireler için bu rakam 80 binliradan aşağı düşmez. Günümüz piyasa koşullarında bu rakamlar her sene daha da artarak gidecektir.

Bu yüzden eski bir ev yaptırmak istiyorsanız bu rakamları gözden çıkarmanız gerekmektedir.

İnstagram adresimiz için TADİLAT MİMARİ İNSTAGRAM

Eski ev tadilatı konusunda daha kapsamlı bilgi için bu yazımızı okuyun;

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.