40 YAŞ VE ÜSTÜ DAİRELERDE TADİLAT

Bu tür daireler iki şekilde incelenebilir.  Daha önce tadilat gördü mü yoksa ilk kez mi tadilat yapılacak? Eğer daha önce tadilat gördüyse bu yeni yapılacak tadilatın daha ekonomik olmasını sağlayabilir. Öncede tesisat değişimi yapılmışsa, elektrik ile ilgili yenilemeler yapıldıysa, banyo yada antre yer fayansı değiştiyse tüm bunlar tadilatın derecesini düşürecektir. Ancak 45 sene el sürülmediyse o zaman işler biraz karışacaktır.

Genellikle bu tür eski binalarda hiç tadilat yapılmamışsa duvarlarda duvar kağıdı yada alçısız boya bulunur. 45 senelik duvarların el yordamıyla yamuk yapıldığını da düşününce duvarlar baya bir zorlar. Banyo ve tuvaletlerin pimaş boruları (ki bir çoğu plastik de çıkmayabilir) çoktan bitmiştir. Temiz su boruları demir yada galvaniz borulardır ki çoğu tıkalı olur. Tabi ki pis ve temiz su tesisatının komple yenilenmesi gerekecektir.

Nerden Başlanılır?

Elektrik tesisatı içinse yapılacaklar çok yönlü olacaktır. Öncelikle evin tüm kabloları değişir. Var olan sigorta düzeni değiştirilerek en az 12 li ve mutfağın ayrıldığı bir düzen haline getirilmelidir. Modern bir evin olmazsa olmazı internet, tv ve data hatları yeniden çekilmelidir. Ayrıca her odaya farklı duvarlarda 2-3 priz yerleştirilmelidir.

Evin pencereleri muhtemelen ahşap doğrama olarak kalmıştır. Tüm pencereler pvc olarak değiştirilmelidir.

Mutfak, banyo dolabı, portmanto, kapılar komple yenilenmelidir.

Oda zeminleri marley kaldığı için tek tek marleyler sökülüp şap iyileştirilmeli ve yerine laminat parke yada bütçe el veriyorsa lamine parke yapılmalıdır.

eski ev tadilatı
eski ev tadilatı

Kartonpiyer, alçıpan tavan, gizli ışık bantları gibi ayrıntılar bütçeye göre yapılabilir.

Tüm ıslak zeminler eski zeminler ki muhtemelen çini yada mermerdir sökülerek yapılmalıdır.

Tüm bu saydıklarım ve daha farklı düşünülecek tadilatları göze aldığınızda 3+1 gibi bir ev 120-130 binlerde tadilat masrafı tutacaktır. 2+1 lerde ise 90-110 arası bir maliyeti olacaktır.

Genel olarak verilen fiyatlar ortalama seçilen malzeme türüne göre de esneklik gösterir. Eğer böyle bir ev aldıysanız ve daha düşük fiyatlara bunu halletmek istiyorsanız minimum rakamlarla bile 3+1 daireler için bu rakam 80 binliradan aşağı düşmez. Günümüz piyasa koşullarında bu rakamlar her sene daha da artarak gidecektir.

Bu yüzden eski bir ev yaptırmak istiyorsanız bu rakamları gözden çıkarmanız gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.