Mutfak Dolapları İçin Renk Uyumu

Mutfak dolabı yaptırmak isteyenlerin en çok takıldığı konu ne renk olacağıdır. Hangi renk hangisiyle uyumludur, hangisi kullanışlıdır sorularına yanıt vermek gerçekten zordur. Açıkçası mutfak dolabına renk bakarken sadece üst yada alt kapak kombinasyonuna dikkat edilmez, zemin, tavan ve tezgah arası rengine, tezgahın uyumuna, mekanın ışık alıp almadığına bakılır. 

Örneğin, ışığın zayıf olduğu durumlarda yada dar alanlarda koyu renkten kaçınmalıdır. Geniş ve ışıltılı mekanlarda koyu tonlardan yararlanmak çok daha akılcıl olacaktır.

Duvar ve zemin renginin kontrast oluşturduğu durumlarda renk seçiminde önemli bir etkendir. Örneğin yeşil yada sarı fonu olan bir mutfak için koyu renk kapaklar hoş bir görüntü sergileyebilir. 

Tüm renk kuşakları için en uyumlu partner renk beyazdır. Beyaz nötr bir renk olduğu için koyu yada açık renklerin tümüyle uyum sergiler

Açıkçası Mutfak rengi ne olmalı sorusunu benim gibi bir iç mimara sorduğunuzda ise size turuncu, yeşil ve maviyi önerebileceğimi söylemeliyim. Bu renkler, mutfakta yemek yapmayı bir “zevk” işi haline getirecektir. Evet Türkiye standartlarında marjinal olarak kabul edilebilir. Ancak bence bu renkler bir mutfak için çok etkileyici bir armoni oluşturabilir. 

Aşağıda avrupa tarzı mutfak dolaplarının renk kombinlerini göreceksiniz. Umarım yeni dolabınız için size fikir vere bilmişimdir. Bu arada bu konuda yardım, maliyet vs. gibi sorularınız olursa 0544 634 83 28 numaralı telefondan bana ulaşabilir, sorularınızı sorabilirsiniz. 

[nggallery id=”32″]

Yaptığımız mutfak dolaplarına buradan ulaşabilirsiniz

MUTFAK DOLABI İMALATI / UYGULAMALARI

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.