ESKİ EVLERDE TADİLAT YAPTIRMAK

45 ve üzeri yaşlarda eski evlerde tadilat aşamalarını yazdık. 30 – 35 yaşlarında ki daireler nispeten daha az iş ve masrafla bitebilir. 90 larda yapılan bu binalarda 70 lerden farklı olarak alçı sıvalı, masif parkeli ve harici su tesisatları ile yapılmıştır. Genel olarak ıslak zeminler mermer döşelidir. 94-95 gibi yapılmışsa plastik boru daha eskiyse galvaniz boruya sahiptir.

Bu gibi evlerde yenileme işleri yine komple yenileme şeklimde yürür. Banyo tesisatı değişir. Elektrik tesisatı değişmeyebilir ama sigorta mutfaktan ayırılarak düzenlenir. Yoksa panoya toprak hattı çekilir. Ekstra priz eklemeleri yapılır.

Neler Yapılmalı?

Eski evlerde tadilat yaptırmak için bir kaç önerimiz var;

Banyo fayansı, yapıştırma olarak üzerine yapılır.

Kapılar, mutfak dolabı, banyo mobilyası komple değişir.

Duvarlara komple alçı yapılmaz ama yıpranmış duvarlar alçı tamiratı yapılarak düzenlenir.

Odalarda ki masif parkeler sistre edilebilir yada komple sökülerek yerine laminat parke yapılır.

Pencere doğramaları komple değiştirilir.

30 yıllık ev banyosu

TADİLAT MALİYETLERİ

Bu gibi bir daireye sahipseniz 3+1 için ortalama 250-300 binlira, 2+1 için de 150-200 binlira gibi bir para harcarsınız.

Diğer yazılarımda olduğu gibi bu rakamlar günün piyasa koşullarına ve seçiminize göre değişkenlik gösterebilir. 

Eski bir evin tadilatında klasik tadilat planları farklılık gösterir. Bazı evlerde pencere değişimi yapılmadan da tadilat yapılacaktır. Klasik bir 3+1 evin pencere değişimi günümüz koşullarında 45-70 bin lira arasında fiyatlanacaktır. bu açıdan bütçede pencere kalemi önemli bir yer tutar.

Mutfak dolabı ve tezgah değişimi, mutfak boyutuna bağlı olarak tadilatın büyük maliyetinden birini oluşturur. Günümüz (2022) için en basit mutfak dolabı ve tezgahının en basit ve küçük haliyle maliyeti 10-15 binlira şeklindedir.

Banyo, tesisat ve fayans işleri yanı sıra dolap, klozet, duşakabin ve aksesuar maliyetleri eklendiğinde ortalama 30-40 binlira gibi bir maliyeti bulacaktır. Seçilen mobilya ve malzemeye bağlı olarak bu rakam 60 ve üstü olabileceği gibi 30 binlira civarında da tutabilir.

Eski evlerde tadilat a nasıl başlamanız gerektiğiniz ve neler yapmanız gerektiğini içeren yazılarım aşağıdadır. Tadilat yaptırmadan önce mutlaka okuyun. İstediğiniz zamanda beni arayabilirsiniz.

Tadilat Örneklerimiz İçin —————— TADİLAT ÖRNEKLERİ

İnstagram Sayfamız İçin ——————- TADİLAT MİMARI

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.