Mutfak Dolabı Nasıl Yaptırılır?

Bugünkü yazımızda evinize yaptıracağınız mutfak dolabı nasıl yaptırılır ve tezgahın özelliklerinden, nasıl karar vereceğinize değineceğiz.

Öncelikle, evinizin şuan ki mutfağının durumunu biraz inceleyelim. İstanbul içinde 30 ve üzeri senelerde ki evlerde mutfak beton döküm ve seramik tezgah işlemelidir. Yani beton bloklar yapılır, üzerine fayans döşenir, beton bölmeler de sunta kapaklar yada perde ile kapatılırdı. Bir diğer mutfak çeşidi de, 15 ila 20 yıllık evlerde mevcut olan kaplamalı cilalı mutfaklardır. Bu çeşitler seramiklere göre daha çok ahşap içerir ve uzun ömürlüdür.

 

Eski Kaplamalı Mutfak

Mutfak dolabı yaptıracağımız zaman bu iki mutfak dolabından birisinin olduğunu düşünelim. Eski dolaplar şimdikiler gibi modüler yapılmıyordu. Bu yüzden gözler tek bir dolabın bölmeleri şeklindeydi. Bu yüzden de duvarın durumu yada kullanım kolaylığı ön plana alınmazdı.

TASARIM

Tasarım yapılırken öncelik kullanım kolaylığı olmalıdır. Açıkçası görünüm mü yoksa kullanışlılık mı diye sorduklarında hep kullanımı seçenlerdenim. Açıkçası ev hanımlarının bir sürü kabı, tenceresi ve hatta şişesi oluyor. Tüm bunları yerleştirecek dolabı bulmak ise onların en büyük sorunu. Çok yaratıcı içmimarlar (tv de de görüyorsunuzdur) standart 70cm lik 3 yada 4 modül dolabı yanyana koyup bir de ortaya yada sona raf sıkıştırınca çok modern oluyorlar. Ancak o tür mutfak kullananda “ben bu tabakları nereye koyacam yaaa” şeklinde soru işaretleri doğuruyor.

koca mutfağa 3 dolap koyan modern mutfakçılar

Şimdi gelelim nasıl olmalı sorusuna. Birincisi kullanım önemli. Tavan yüksekliğiniz 250 cm şeklindeyse toplam üst dolap boyunun en düşük 90 cm seçilmesi mantıklıdır. Tabi bunu bölme şeklinde göre 100 cm e de çıkarabilirsiniz ama tavan yüksekliği 260 cm olduğu zamanlarda bu yükseklik daha mantıklı olacaktır.

Mutfak dolabı nasıl yaptırılır sorusuna, üst dolaplar ile devam edelim. Üst dolap bölmeleri farklı kalıplara uymalı. Örneğin tipik bir evde insanlar bardak, tabak ve kaseleri hep el altında olsun ister. Tencere, saklama kapları, salata tabakları veya uzun tabaklar elin altında olmayan nadiren kullanılan eşyalardır. Tasarım bu mantık üzerinde yürüdüğünde;

Toplam 90 cm yükseklik için 35 e 55 dediğimiz şekil bizi doğru yere götürecektir. Yani 35 cm lik gazlı pistonlu ve yukarı açılan kapaklı alt dolap ile, 55 cm lik yanlara açılan dolaplar bizim isteğimizi karşılar. Bu şekilde 35 lik modüllere el altı eşyası konurken 55 lik modüller daha az kullanılan eşyalara depoluk edecektir.

camlı bölümler 35 lik beyaz kısımlar 55 lik bölümlerdir.

Yukarıda örneğini verdiğim en temel mutfak çözümü. Bir de country tarzı mutfaklar vardır ki, iki modül bölmeden tek bir modülü 90 cm yaparak kullanın. Bir çoğumuzun eski ahşap mutfakları bu şekilde yapılmıştır. Kapağı açtığımızda karşımıza bölünmüş 3 ya da 4 raf çıkar.

MUTFAK KAPAKLARI

Herkesin sıkça sorduğu bir diğer konuda mutfak kapakları nasıl olmalı sorusudur. Günümüzde dolap kapakları için envai çeşit bulunmaktadır. Ancak bunları sınıflarken ben maliyetine göre davranmayı doğru buluyorum. Buna göre sıralamam;

           PVC Bantlı < membran< glosspan < highgloss < akrilik < lake

Şeklinde oluyor. glosspan ve high gloss dediğimiz türler akriliğe yakın olduğu için tercih edilebiliyor ama kullanım olarak çok tavsiye etmediğim bir türdür. Kapak konusunda en uygun fiyat pvc bantlı melamin kapaktır. Bu dolapların iskeletiyle aynı malzemedir. Şekil yönünde çok albenisi yoktur ama membrana göre 300, akriliğe göre 100 0 tl yi bulan fark yaratır. Melamin den sonra ise membran kapak gelir. Membran kapak açıkçası diğer tercihlerin içinde hem kullanım kolaylığı hemde maliyeti yönünden daha çok tercih sebebidir. Size verilen içinde 100 üzeri desen çeşidiyle de çok alternatif olur. Akrilik parlaklık ve albeni anlamında kapakların en üstünüdür diyebiliriz. Araç boyasında ki parlaklığı birebir görürsünüz. Bazı kapak firmalarının vermiş olduğu çizilmez garantisi de iyi bir tercih olur. Ancak maliyet olarak membrana göre 500-600 tl fiyat farkı olur.

şj

akrilik kapaklı mutfak

Evet, dolabımızı tasarladık ve kapak cinsini belirledik. Sırada aksesuar ve uyu var. Bunu bir sonra ki yazımda anlatacam. Şimdilik size veda ediyorum…

Mutfak dolabı işlerimize buradan ulaşabilirsiniz

Yazının devamı için ————- MUTFAK DOLABI NASIL YAPILIR 2

İnstagram Sayfamız İçin ——- TADİLAT MİMARI

 

2 thoughts on “Mutfak Dolabı Nasıl Yaptırılır?

  1. Mutfağımız çok eski değil ama kapaklarının yeniden yapılması gerek. İstanbul Anadolu yakasındayız. Sadece kapak değiştiriyormusunuz?

    1. İyi günler
      Sadece kapak değişimi yapmıyoruz. Ancak yine de bizimle telefonla iletişime geçip daha detaylı bilgi verirseniz size yardımcı olabiliriz.. 05446348328 i arayarak keşif isteyiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.