Kalorifer Tesisatı Yapımı (Yenileme)

Mekanların ısınma ihtiyacı için kombi ve kalorifer peteklerinin yerleştirilmesi işlemidir. Belirlenen m2 ye uygun petek hesabı ve kombi çapı ile borulama yapılarak ısınma sistemi devreye alınır. Kalorifer tesisatı için uygulanacak işlemler sırasıyla şu şekildedir;

  • Odaların en uygun yeri belirlenir ve tesisat rotası çizilir
  • Belirlenen rota, kombinin merkezde olacağı şekilde seçilerek başlangıcı kombiden yapılarak kırım işlemi yapılır.
  • Kırım sonrası malzeme listesi çıkarılır.
  • Isıya dayanıklı folyolu borular kullanılarak sıcak kaynak ile borular monte edilir.
  • Sıva, parke işleri sonrası radyatör ve kombi montajı yapılır
  • Kombi, kombi seti ile takılır. Radyatörler içine su verildikten sonra havaları alınarak kullanıma hazır hale getirilir.
Kalorifer Tesisatı Yapımı
Kombi Tesisatı Yapımı

Kalorifer Tesisatı Maliyetleri

Tesisat maliyetleri büyüklüğe bağlı olarak değişkenlik gösterir. Örneğin 2+1 ev için 4 petek ve 2 havlupan kullanılarak, 80-100cm petek kullanılarak tesisat yapılırken, 3+1 ev için 6 petek, 120 ve üzeri petek boyu kullanılabilir. Günümüzde 100-120 cm lik petek fiyatları 1500-2000 tl arası değişmektedir. Buna vana fiyatı, havlupan fiyatı da eklenince sadece vana, petek, havlupan fiyatı 10-13 binlira arasında değişir. İşçilik ve fitting fiyatlarını da eklediğinizde ortalama bir evin kalorifer tesisatının maliyeti 20 binlira ve üzerinde olacaktır. (2022).

Eski döküm petekleriniz varsa vanalarını değiştirmenizi, peteği boyatarak kullanmanızı tavsiye ederiz. Eski ama duvardan giden bir tesisatınız varsa ve bunu yere gömmek istiyorsanız, parke, boya, zemin şapı maliyetlerini de yapılacak olan işe eklemeniz gerekmektedir. Bunlar düşünüldüğünde de maliyetler 30-40 bin lira arasını bulur.

Ortaya çıkan maliyetler canınızı sıkıyorsa bir diğer alternatif de ikinci el malzeme ile işlem yaptırmak olur. İkinci el petekler biraz zımpara ve boya ile düzgün hale gelebilir. Bunlara yeni vana takılırsa uzunca bir süre daha idare eder.

İstanbul ili içerisinde Kadıköy, Kartal, Bostancı, Maltepe, Tuzla, Pendik, Ataşehir, Erenköy, Suadiye, Yenişehir, Uğurmumcu mh,Gebze Beşiktaş, Etiler, Levent, İstinye, Tarabya, Beykoz, Ümraniye, Çengelköy, Üsküdar bölgelerinde hizmet vermekteyiz.

İnstagram Sayfamız İçin————– TADİLAT MİMARI

Komple Ev Tadilatı Nasıl Yapılır —- Komple Ev Tadilatı Nasıl Yapılır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.