Ev Doğalgaz Tesisatı Yapımı

Ev doğalgaz tesisatı mekanlarda bulunan kombi, ocak, doğalgaz sobası gibi doğalgaz ile çalışan aletlerin kullanımı için yapılan tesisattır. Kaynaklı yada sıvı conta kullanılarak siyah metal borular ile yapılır. Boru montajından, onay sürecine kadar bir çok aşamadan geçer. Kısaca bu aşamalar şu şekildedir.

  • Makine mühendisi kaşife gelerek kombinin yeri, ocağın yeri ve TSE yönergesine uygun malzemenin bilgisini alarak proje çizer.
  • Bu projeye uygun olarak kapıdaki saatten son noktaya asılacak kombiye kadar boru montajı yapılır.
  • Montaj sonrası manometre ile tesisatta kaçak olup olmadığı kontrol edilir.
  • İGDAŞ projeyi onayladıktan sonra randevu verir.
  • Verilen randevu günü İGDAŞ görevlisi proje uygunluğunu ve gaz kaçağını kontrol eder. Kontrollerinde herhangi bir anormallikle karşılaşmazsa gazı açar.
Kombi Tesisatı Döşeme
Ev Dağalgaz Tesisatı Yapımı

Ev Doğalgaz Tesisatı Yapım Maliyeti

Ev doğalgaz tesisatı yapımı biraz farklı süreçler içerir. İstanbul içinde İGDAŞ onaylı mühendislik firmalarının gözetimi ve onayı ile bu işler yapılır. İGDAŞ her sene farklı durumlar için mevzuatını değiştirebilir. Bunun mimarlık firmalarınca da takibi önemli bir durumdur. Doğalgaz tesisatı konusunda uzman bir tesisatçı ile çalışılmadığı zaman ince gaz kaçakları, ileri ki dönemlerde yangınlar çıkması söz konusu olur. Bu yüzden yetkin firmalarca doğalgaz tesisatı yapılması elzemdir.

Kapıda ki doğalgaz kutusundan başlayarak, ocak ve kombi hattı dahil olarak ev doğalgaz tesisatı yapıyoruz. Bu aşamalarda Mutfak dolabı yenilemesi yada kombiyi balkona aldırma gibi durumlar söz konusu olabilir. O zaman yapılacak işlemler mühendise bildirilerek uygulama yapılır. Özellikle mutfak için doğalgaz tesisatının geçiş yerleri çok önemlidir. Ocağın çok dışında yada tezgah arası prizlere yakın olarak doğalgaz tesisatını geçirmek onay konusunda sıkıntı yaratır.

Günümüz şartlarında (2022) bir evin sadece doğalgaz tesisatının yapılması, proje dahil ortalama 5000-7000TL arasında değişkenlik gösterir. Bu rakam Mühendislik onayının yıl içinde değişen fiyatları ve evin büyüklüğüne bağlı olarak değişkenlik gösterecektir. Boru fiyatlarında ki değişim, işçilik maliyetlerinin artışı da fiyatı değiştirecektir.

İstanbul ili içerisinde Kadıköy, Kartal, Bostancı, Maltepe, Tuzla, Pendik, Ataşehir, Erenköy, Suadiye, Yenişehir, Uğur mumcu mah, Beşiktaş, Etiler, Levent, İstinye, Tarabya, Beykoz, Ümraniye, Çengelköy, Üsküdar bölgelerinde hizmet vermekteyiz.

İnstagram Sayfamız —————– TADİLAT MİMARI

Komple Ev Tadilatı İçin ———– KOMPLE EV TADİLATI NASIL YAPILIR

1 thought on “Ev Doğalgaz Tesisatı Yapımı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.