Ev Elektrik Tesisatı Yenileme

Ev elektrik tesisatı yenileme bir mekan için önemli altyapı işlerinden biridir. Eski binaların kablolarının ve topraklamalarının düzenlemesinde, yeni yapılan tavan sitemi yada aygıt kullanımlarında gerekli ihtiyaçlar arasındadır. Genel olarak eski 20-30 yıllık dairelerde 4 ile 6 lı sigorta sistemleri ve basit prizler kullanılıyordu. Günümüz teknolojik imkanları düşünüldüğünde evlerde priz ihtiyaçları artmış oldu. Tüm bunlar göz önünde bulundurulduğunda da elektrik tesisatı adeta bir yerin can damarı olmuş durumda. Ev elektrik tesisatı yenileme için birkaç aşamaya başvurulur. Bunlar kısaca şöyle;

  • Eski tesisatın incelenmesi
  • Yeni projede bulunacak aygıtların ve ihtiyaçların belirlenmesi
  • Belirlenen yerlere göre kırım işleminin yapılması
  • Eski kabloların sökülerek yenileriyle değişim yapılması
  • Kablolama ve kasa gömme işlemlerinin bitirilmesi
  • Tadilat sonrası priz ve anahtarların yerleştirilmesi
  • Işıklandırma için gerekli spot, avize vs. takılması
  • Sigortaların kontrolü ve montajının yapılması
Elektrik Tesisatı Yapımı
Elektrik Tesisatı Yenileme

Eski Evlerde Elektrik Tesisatı Yenileme

Eski evlerde elektrik tesisatı yenileme işleri biraz sıkıntılı olabilir. Özellikle 30 yaş ve üstü evlerde topraklama olmaması ileri ki dönemlerde bolca baş ağrısı yapar. Toprak hattının çekilmesi de apartman temeline yada zeminde bulunan toprağa bakır çubuk çakılarak çekileceği için sonradan yapılması biraz külfetli olabilir. 40 yaş ve üzeri evlerde ise bir başka sorun çıplak kablo ile elektrik döşemesi yapılmış olmasıdır. Dışardan bakıldığında yeterli yada gereksiz görünebilir ancak prizi yada anahtarı açtığınız zaman koruması olmayan bir bakır kablo can sıkar. Böyle bir durumda linyenin komple değişmesi, yeni hat ve sigorta bağlanması elzemdir. 

Günümüz şartların (2022) bir dairenin ortalama elektrik kablolama masrafı 15-25 binlira arasında değişmektedir. Buna anahtar, priz armatürleri de dahildir. Seçimlerinize bağlı olarak rakamlar değişkenlik gösterebilir. 

İstanbul ili içerisinde Kadıköy, Kartal, Bostancı, Maltepe, Tuzla, Pendik, Ataşehir, Erenköy, Suadiye, Yenişehir, Uğur mumcu mah, Beşiktaş, Etiler, Levent, İstinye, Tarabya, Beykoz, Ümraniye, Çengelköy, Üsküdar bölgelerinde hizmet vermekteyiz.

İnstagram Sayfamız ————– TADİLAT MİMARI

Komple Tadilat Nasıl Yapılır —– KOMPLE TADİLAT NASIL YAPILIR

1 thought on “Ev Elektrik Tesisatı Yenileme

  1. 3+1 100 M2 bir evin elektrik tesisatı komple yenilenecek. Tek tuvalet var, her odaya bir hat çekilecek şekilde düşünelim. Salona belki iki.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.