Tadilat İşleri Nasıl Yapılır?

Tadilat işleri bir çok insanın yabancısı, tadilat işleri nasıl yapılır sorusu bir çok insanın da meraklı olduğu konuların başında gelir. Türkiye’de her 10 kişiden 7’si kendisini usta bir tadilatçı olarak görebilmektedir. Kalan o 3 kişi de elini hiçbirşeye sürmeyen kesim oluyor. Allah o kesimden razı olsun.

Neyse gelelim şu tadilattan anlayan %70 lik kesime. Çoğunuzun evinde baba, anne dışarda komşu, amca, teyze sınıflandırma yapmaksızın bu 70 lik kesim profesyonel içmimardır. Evin tüm tadilat ihtiyaçlarını bir çırpıda bulup projelendirip gerekli altyapı çalışmasını oluşturur. Sonrası mı 🙂

ÖNCE USTA VE PROJE

İlk önce usta teminiyle başlar. Hayatının herhangi bir zamanında tanıdığı “Fikri Ustalar, Ahmet Ustalar” belirir gözün önünde. Sonra da bir hışım aranır. O usta da eve gelip son derece profesyonel tespitte bulunup ayarlanır. Kırım mı? O kolay canım, al eline balyozu duvar dediğin iki dakikada iner aşşağı. E hadi başlayalım o zaman.

İlk gün kırımlar bir güzel yapılır. Ortalık tuğla içinde kalır. Küçücük duvardan bu kadar moloz çıkarmıydı yahu” denmeye başlanır. Olsun moloz dediğin toplanır en nihayetinde. Molozu tek başına çuvallaması biraz sürdü tabi. Neyse ertesi gün nasılsa tesisatçı gelir yardım eder.

Elektirik Tesisatı Yapımı

Ataşehir TADİLAT
Ataşehir Tadilat

Ertesi gün tesisatçı gelip hasar tespiti yapar. “Aaaaaabi burda bir sürü şey var onları kim sökecek?” Sen sökemezmisin? Aaaaabi ben tesisat dışında bişeye karışmam. Ya söksen neolur? Peki sökerim, molozuda çuvallarım 150 tl ni alırım.

USTALARLA UĞRAŞ

Neyse ya, o kadar pislikten kurtuldum sonunda. Tesisatçı sizin 1 günde yaptığınız işi 1.5 saatte bitirir. İşine de başlar. Ona nereye ne konulacak anlatırsınız. O bilgiç edasıyla size akıllar verir. Tabi o akıllar sonunda onun bildiği (yani en kolay olan) yapılır. Moloz ve tesisat tamam şimdi yarını bekliyelim.

Saat sabahın 10 u olur ama ortalıkta kimse olmaz. Tesisatçıyı ararsınız. “Aaaaabi yoldayım merak etme geliyorum” der kapatır. Peki dersiniz ve 1 saat daha beklersiniz. Saat 11 olur. Tekrar ararsınız, “Aaaaabi çok trafik var yemin ediyorum” der kapatır. Saat 12 olur. Aramazsınız. 13 de gelir. Melzemelerini indirir ve tekrar çıkar. Saat öğlen olmuş yemek yemesin mi hiç 🙂 Sonra 14 de geri gelir. Ya bismillah diyip işe başlar. İki yer kırar, bi sigara içer, sonra tekrar devam eder. Saat 17-18 suları işi bırakır.

Ertesi gün ve diğer 4 gün tesisatçının işi bitirmesi için dua etmeye başlarsınız. Neyse ki 6. günde işi bitirir. Tabi iş bitimi para içinde yakanıza yapışacaktır. Lanet olsun diyip parasını verirsiniz. Sırada o yerlerin kapatılması var dimi. Hımmm bu işi kim yapar? Tabi ki fayans ustası.

Hemen çağırırsınız. O da bu işte ne kadar profesyonel olduğunu anlatarak sizin içinize su serper. Tabi sizde inanırsınız. Eve gelip bir keşif yapar. Ölçer biçer bir rakam söler. Size çok gelir ama pazarlık diyip rakamın ucunu bükersiniz. Sonra fayans almaya gidersiniz. Tabi ki fayansçını “çok uygun abi” dediği yerden

Devam edecek…

Yazının devamı buradaa ——————- Tadilat İşleri Nasıl Yapılır 2

İnstagram Sayfamız ———————– TADİLAT MİMARI

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.